Ekonomizer Nedir? Ne İşe Yarar? Çalışma Prensibi, Verim Hesabı

Ekonomizer tanım olarak; her hangi bir ısı kazanının duman gazı sıcaklığını düşürerek düşük sıcaklıktaki bu ısıyı geri kazanan ve yakıttan ekstra tasarruf sağlayan ısı değiştiricisi anlamına gelmektedir. Sıcak su kazanı ve kızgın yağ kazanı gibi bir çok diğer kazan tipinde de kullanılmakla birlikte, asıl yaygın olduğu alan buhar kazanlarıdır. Günümüzde özellikle büyük kapasiteli buhar kazanlarının vazgeçilmez ünitelerindendir

Ekonomizerler ile enerji geri kazanımı, gerek maliyetlerin azaltılarak rekabet gücünün devamı, gerekse de emisyon salınımlarının azaltılarak çevre bilincinin sürdürülebilmesi açısından günümüzde çok kritik bir pozisyondadır. Ekonomizerler özellikle fosil enerjinin en fazla tüketildiği alan olan kazan uygulamalarında enerji geri kazanımı açısından önemli yere sahiptir. Burada önemli olan, atık enerjinin, yatırım maliyeti ve geri kazanım optimizasyonu açısından irdelenerek doğru yöntemin belirlenmesidir. Ekonomizerlerde geri kazanımı sınırlayıcı en önemli parametre duman gazı tarafındaki düşük sıcaklık korozyonudur.

Ekonomizer

Bazı Kullanım Alanları

  • Kazan Besi Suyu veya Yakma Havası Isıtılması
  • Proses veya Isınma Suyu Üretimi
  • Kojenerasyon Bacalarında İlave Enerji Geri Kazanım
  • Gemi Motoru Bacalarında Geri Kazanım
  • Fırın Bacalarından Geri Kazanım
Ürüne Ait PDF Katalog

Hava fazlalık katsayısı ve yakıt türüne göre değişmekle birlikte, duman gazı sıcaklığındaki yaklaşık 21 oC düşüş toplam kazan veriminde ortalama 1% artış anlamına gelmektedir. [1,2] Bu değer aynı zamanda yakıt sarfiyatındaki azalmayı gösterir. Hava fazlalık katsayısının yüksek olduğu kojenerasyon uygulamalarında (özellikle gaz türbini uygulamaları) oluşan duman gazı debisi daha fazla olduğu için %1’lik verim artışı için gereken sıcaklık düşümü değeri daha azdır.

Ekonomizerler hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyenler için şirketimiz bünyesinde çalışan Makine Yüksek Mühendisi Çağdaş YEŞİL tarafından yazılan makaleye göz atabilirsiniz.

Hizmet Verdiğimiz Sektörler

Endüstriyel Tesisler
Hastaneler
Çimento Fabrikaları
Oteller
Alışveriş Merkezleri
Arıtma Tesisleri
2019 © Barış Teknolojik Tesisat | Her Hakkı Saklıdır.
Tasarım & Kodlama & SEO - HAP